Są takie dwa szczególne dni w roku, które mają na celu uhonorowanie dziadków za ich bezwarunkową miłość i czułość wobec wnuków. To „Dzień Babci i Dziadka”.

W związku z tym w dniu 28.01.2020 r., w ramach projektu socjalnego „Łączymy pokolenia” realizowanego przez OPS w Bielawie, grupa Seniorek z Bielawskiego Klubu Seniora działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Bielawie wraz z wolontariuszami współpracującymi z tut. Ośrodkiem oraz pracownikami Ośrodka, spotkała się w Szkole Podstawowej nr 4, aby świętować te wyjątkowe dni.

Głównym celem spotkania było pokazanie, jak ważne jest utrzymywanie tradycji związanych z obchodzeniem uroczystości, ale też pokazanie, że dzisiejszy świat idzie do przodu, nasi najbliżsi razem z nim, a dziadek i babcia nie muszą już być staruszkami o lasce siedzącymi w fotelu. Coraz częściej mają oni swoje pasje i angażują się w różne przedsięwzięcia, chociażby biorą czynny udział w Bielawskim Klubie Seniora. Współcześnie dziadkowie często też uczą się od swoich wnucząt – dzieci wprowadzają ich w świat nowych technologii czy tłumaczą zasady funkcjonowania gadżetów.

Spotkanie to też było świetną okazją pokazania, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywają dziadkowie. To oni uzupełniają rodziców, wzbogacając i stabilizując świat dziecka. Są doświadczeniem dobrej więzi, jakże istotnej w rozwoju zarówno dzieci, jak i młodych ludzi. Są źródłem bezwarunkowej miłości, poczucia akceptacji i opieki.

Uroczystość była też dniem integracji międzypokoleniowej oraz nawiązaniem relacji pomiędzy starszym i młodszym pokoleniem. Wolontariusze złożyli seniorkom z okazji „Dnia Babci i Dziadka” życzenia płynące prosto z serca, wręczyli słodkie upominki, podziękowali za wyrozumiałość, cierpliwość, uśmiech, życiową mądrość. Wyrecytowali wiersze, zaśpiewali „Sto lat”. Panie odwdzięczyły się tym samym, również opowiedziały przepiękne historie o babci i dziadku, zaśpiewały piosenki z ich młodzieńczych lat. Młodzież włączyła się do wspólnego śpiewania, chociaż czasami było ciężko, bo nie wszyscy znali słowa, ale pomogły własnoręcznie, pięknie wykonane przez Panie śpiewniki. Nie mogło też zabraknąć opowieści o wnukach naszych solenizantek, ale też o babciach i dziadkach wolontariuszy. Wszyscy mieli okazję wysłuchać zabawnych historyjek, pełnych miłości i wspólnego wsparcia. A zdania „Zjedz coś jeszcze, marnie wyglądasz” lub „Nie siadaj na zimnym bo wilka dostaniesz”, jak się okazało, są do dziś bardzo często powtarzane przez dziadków.

Nie mogło też zabraknąć niespodzianek. Jak się okazało, jedna z Pań, Pani Marysia, obchodziła w tym dniu urodziny. Oczywiście złożone zostały życzenia urodzinowe, ponownie odśpiewano „Sto lat”, a sama solenizantka upiekła wspaniały tort, który ze smakiem został zjedzony. Pokazało to, jak ważna w życiu jest przyjaźń, drugi człowiek, z którym można spędzać radosne chwile, oderwanie się od trosk życia codziennego, relaks w gronie przyjaciół. Młodzież mogła przekonać się, że nie tylko w życiu ważni są koledzy, z którymi rozmawia się poprzez social media, ale rozmawia się siedząc, pijąc herbatę i jedząc ciasto przy wspólnym stole.

Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno młodzieży jak i Seniorek (a dodamy, że już jesteśmy umówieni na kolejne spotkanie!).

 

 

OPS Bielawa